11 Aralık 2015 Cuma

SEVERSENİZ ÖĞRETİRSİNİZ


Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve o bölgede yasayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti.
Öğrenciler hemen hepsi bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının ol...madığını dile getirmişlerdi.
Bundan tam yirmi beş yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalışmayı buldu ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ve ayni çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi.
Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176'sinin olağanüstü bir basari gösterip, avukat, doktor ya da işadamı olduklarını ortaya çıkardılar.
Profesör çok etkilenmişti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yasadıkları için, her biriyle buluşma sansı oldu.
"O koşullarda nasıl bu kadar basarili oldunuz?" sorusuna verdikleri cevap hep ayniydi: "Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı. Onun sayesinde."
Profesör, bu öğretmeni çok merak etmişti. Hala hayatta olduğunu öğrendiği yaşlı öğretmenin izini bulması zor olmadı. Kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti. Karşısında yılların yüzüne eklediği kırışıklıklara rağmen hala dinç duran bir yaşlı kadın buldu. Merakla yaşlı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, basarili birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sordu.
Yaşlı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi:
"Çok basit" dedi, "Ben o çocukları çok sevdim."

9 Aralık 2015 Çarşamba

BİR İPİN HESABI

Zenginin biri ölmeden önce şöyle bir duyuru yapmış ;
"Ben öldüğümde, kim benimle mezarda bir gece kalmaya razı olursa, malımın yarısı onundur.."
Bunu duyan bir hamal :" Şu elimdeki ipten başka kaybedecek neyim var ki.." diye düşünmüş ve teklifi kabul etmiş.
Bir süre sonra da zengin adam vefat etmiş..Hamala "Hadi bakalım.." demişler.. O da yanından ayırmadığı ipiyle beraber zengin adamla birlikte kabre konmuş ve üzerleri örtülmüş..Gece olduğunda, sorgu melekleri gelmiş ve bir de bakmışlar ki, biri ölü biri diri iki kişi.."Ölü nasıl olsa burda, garanti, biz şu diriden başlayalım..." demişler ve hamala sormaya başlamışlar..."O ipi nerden aldın, onunla ne kazandın, kazandığını nerelere harcadın....." sabaha kadar hamalı doğduğuna pişman etmişler...Sabah olduğunda mezar açılmış ve herkes hamalı tebrik etmeye başlamış :" Helal olsun, başardın...Artık zenginsin, malın yarısı senin..." Hamal : "Aman" demiş..."Ben almayım, bir ipin hesabını verene kadar akla karayı seçtim.....